Kilka słów o naszej filozofii

Nasza Misja

Idee

Stacja Aspiracja to miejsce, gdzie jako zespół specjalistów, nie tylko pomagamy wyjść z trudnych sytuacji, ale także wspólnie z klientem budujemy rozwiązania, które pozwalają na prowadzenie satysfakcjonującego życia po terapii. Kluczem jest pochylenie się nad życiowymi aspiracjami osoby, która do nas przychodzi - indywidualnymi pragnieniami, nadziejami i celami. Zgłębiamy to, dokąd chcesz dojść w trakcie procesu, jakie zmiany pozwolą Ci korzystać życia, czerpać z niego satysfakcję oraz jak ta pełnia życia będzie wyglądać. Jest to o tyle ważne, bo życie może być czymś więcej niż życiem bez problemów!

Chcemy pokazać, że terapia może wyglądać inaczej

Zespół powstał, żeby popularyzować podejście terapeutyczne Skoncentrowane na Rozwiązaniu (SFBT/TSR), w którym terapia może być przygodą, a niekoniecznie trudnym i żmudnym sposobem poradzenia sobie z problemami i uzyskania poprawy w życiu.

Chcemy pokazać, że terapia może wyglądać inaczej niż w tradycyjnych podejściach, które skupiają się na problemach i deficytach klienta:

Że można iść ku światłu, zamiast zgłębiać ciemności, cierpienie i porażki

Że na spotkaniu jest miejsce nie tylko na smutek, ale i na radość. Że w terapii człowiek nie musi czuć się źle, żeby potem móc poczuć się lepiej.

Że można już od pierwszego spotkania odbudowywać siłę do wprowadzania potrzebnych zmian. Że nie trzeba rozbijać tego co nie działa, a można budować coś działającego obok, aż do momentu, kiedy to co nie działa przestaje być potrzebne.

Że analiza problemu nie jest jedyną drogą do tego, żeby z niego wyjść - że można bazować na mocnych stronach, wyciągać naukę z porażek i mobilizować siły do uzyskania poprawy.

Że terapia może być współpracą dwóch równych sobie partnerów, gdzie klient jest ekspertem od samego siebie i swojej sprawy, a terapeuta ekspertem od prowadzenia rozmowy, w taki sposób, żeby pomóc w budowaniu rozwiązań.

Że to klient najlepiej wie, co może dać mu szczęście i satysfakcję oraz decyduje na czym chce się skupić i nad czym pracować w terapii.

Że człowiek jest częścią swojego otoczenia, sieci społecznej, a satysfakcjonujące relacje z innymi są ważną składową poczucia szczęścia. Terapia nie musi prowadzić do egocentryczności, a do odnalezienia swojego miejsca wśród innych i uzyskania harmonii z otoczeniem.